לוויתנים – הטורפים הכי גדולים בעולם

אתם יודעים מיהו הטורף הכי גדול בעולם? בואו לגלות הכול על לוויתנים ראשתנים! מפלצת ים אכזרית שהיוותה את הבסיס לסיפורים רבים כמו מובי דיק ועוד

תהיתם פעם מיהו הטורף הכי גדול בעולם? אז הגיע הזמן להכיר את לוותין הזרע או הראשתן.
אומנם הוא לא הכי גדול מבין הלוויתנים אך הוא הגדול מבין הטורפים, אנחנו פה להכיר לכם את מפלצת הים הכי מסוכנת ואכזרית שיש בטבע אותה מפלצת שהיוותה את הבסיס לספר המוכר והאהוב “מובי דיק”. 

לוויתנים ראשתנים- 

מדובר בלוויתנים ענקיים הם הגדולים מבין לוויתני השיניים וארוכם עשוי להגיע עד ל18 מטרים ולפעמים גם יותר והם יכולים להגיע למשקל של 125 ק”ג! יש להם 20-26 זוגות שינים וכל שן באורך של 8-20 ס”מ.
הראש שלהם תופס כשליש מגודלם ויש להם את המוח הכי גדול מבין החיות. הם בעל החיים שפיק את הרעש החזק ביותר בעולם ומסוגלים לצלול לעומקים מטורפים.

בוודאי שמתם לב לשמות המיוחדים להם זכה-
“לוויתן זרע”- זה בשל חומר לבן בעל מרקם חלבי הנמצא בראשו בכמות גדולה ונחשב בטעות כנוזל זרע.
“ראשתן”- את השם זה הוא קיבל כמובן בגלל הגודל העצום והפרופורציות של ראשו.

אתם יודעים מיהו הטורף הכי גדול בעולם? בואו לגלות הכול על לוויתנים ראשתנים! מפלצת ים אכזרית שהיוותה את הבסיס לסיפורים רבים כמו מובי דיק ועוד
אתם יודעים מיהו הטורף הכי גדול בעולם? בואו לגלות הכול על לוויתנים ראשתנים! מפלצת ים אכזרית שהיוותה את הבסיס לסיפורים רבים כמו מובי דיק ועוד


עד היום לא ידוע בוודאות למה משמש הנוזל הלבן הנמצא בראשם של לוויתנים אלו אך ישנן כמה תאוריות שונות בנושא. הראשונה והמקובלת היא כי מדובר באיבר איכון, לפי התאוריה איבר זה מסייע לראשתן באיכון הד המסייע להתמצאות בסביבה בעזרת עיבוד אינפורמציה מהד חוזר. אחת התאוריות טוענת כי הוא משתמש בזה גם על מנת לצוד חיות גדולות ומהירות שכן בגלל גודלו הוא די מגושם. ידוע כי תוך כדי המרדף אחר הטרף הוא משמיע ראש חזק ויש הטוענים כי בנוסף לשימוש בהד הרעש עצמו משמש ככלי ציד המסוגל להמם ואף להרוג חיות כי דיוני ענק אותם הראשתן נוהג לצוד.  

תאוריה נוספת שמוזכרת גם בספר “מובי דיק” היא כי איבר החלב בראשם משמש לניגוח בקרבות הנערכים בין הזכרים. תאוריה זו עוזרת להסביר (אך לא להוכיח) שני מקרי טביעה מתועדים של ספינות שננגחו בידי לוויתנים ראשתנים למרות שהיו קטנים יותר מהספינות.

יש עוד מספר תאוריות לגבי אותו איבר אך נכון להיום עדיין לא הצליחו להוכיח את תפקידו האמתי של החומר הלבן. לצערנו למרות ששימושו בטבע אינו ידוע מה שכן ידוע לנו זה שאותו חומר הפך אותם למטרת צייד מבוקשת מאוד גם אם היום לא חוקית. ציידים השתמשו באותו חומר לבן לדברים שונים בתעשייה, בין במטרות של הצייד האינטנסיבי כלפיה השתמשו בגופו למוצרי קוסמטיקה שונים, לרפואה ועוד. היום הלוויתנים הראשתנים נחשבים חיות מוגנות ואסור לצוד או לפגוע בהם בשום צורה שהיא.

הראשתן הוא ההשארה לרעיון הבסיסי של ‘מפלצת ים’. גודלו המטורף ויכולות הציד המרשימות שלו נטו למשוך תשומת לב רבה מבני האדם לאורך השנים ולאו דווקא רק לציד, הוא היווה מקור השראה לדמויות רבות, לספרים, סרטים ובעצם לחלק מאוד משמעותי מהתרבות שלנו כיום.
אז אחרי מה שלמדתם על הלוויתן הענקי ועל הציד האכזרי שעבר, נשאלת אותה שאלה שעולה לכל אורכו של “מובי דיק”.. 
מי באמת המפלצת האכזרית בסיפור ?

אהבתם את המאמר? בטח תאהבו גם – 

זאב בתרבות המודרנית- איך הוא הפך לסמל האימה?

פינגווינים מונוגמיים – קבלו דוגמא ל5 חיות מונוגמיות בטבע

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button